Tag Manager Nedir? Ne İşe Yarar?

GTM nedir?
blue dot iconDijital Pazarlama
4/26/2023

Google Tag Manager (GTM) dijital performansınızı ölçmenizi sağlayan ve kod bilgisi gerektirmeyen ücretsiz araçlardan biridir. Hedef kitlenize ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bazı pazarlama kanalları vardır. Bu pazarlama araçlarındaki çabalarınızı ölçmek ve reklam çalışmanızı daha başarılı bir şekilde yönetmek için sayfanıza küçük bir javascript ya da piksel koymak gerekir.

Bu etiketler genellikle yayıncı bir siteden alınarak web sitenizde gerekli alana eklenir. Sitenize eklenen kodlarda değişiklik yapmak oldukça zor olabilir. Bu aşamada Tag Manager devreye girer ve kodlara dokunmaksızın değişiklik yapmanıza olanak tanır.

Tag Manager Nedir?

Tag Manager, etiketlerinizi yönetmek için Google tarafından sunulan bir araçtır. Etiket ise web sitenize eklediğiniz kod parçacıklarına verilen isimdir. Genel olarak javascript kod parçacıkları, sonradan web sitelerine eklenir.

Tag Manager sayesinde web sitenizde bulunan bu kod parçacıklarına müdahale edebilirsiniz. Eğer GTM kullanmıyorsanız, bir yazılımcıya bağımlı hale gelirsiniz. Bu sebeple hiçbir yazılımcıya ihtiyacınız olmadan sitenizin ölçümlemelerini yapmak ve pazarlama performansını takip etmek için Tag Manager bilmeniz gerekir.

Tag Manager, web sitenize birçok etiket eklemenize ve tüm bu etiketleri tek bir panelde yönetmenize olanak tanır. Bu sayede web sitenizin kaynak kodlarına dokunmaksızın hızlıca değişiklik yapabilirsiniz.

Neden Tag Manager Kullanmalısınız?

Google Etiket Yöneticisi adıyla da bilinen Tag Manager kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. İlk olarak bu araç tamamen ücretsizdir. Google hesabına sahip olmanız, bu aracı kullanmak için tamamen yeterlidir. Bunun yanı sıra dışarıdan geliştiriciler ile çalışma ihtiyacınız da ortadan kalkmaktadır. Google Analytics ile birlikte ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz. Bu sayede web siteni yöneticileri, bilgilerini nerede bulacakları, neleri düzenlemeleri gerektiğini bilirler. Etiket Yöneticisi sayesinde web sitenizde takip etmek istediğiniz her şeyi izleyebilir ve insanların hangi butonlara bastıklarını öğrenebilirsiniz.

Tag Manager’in bir diğer özelliği ise güvenlik konusunda endişe etmenize gerek kalmamasıdır. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi korumak adına çeşitli stratejiler kullanan GTM, başkalarının hesabınıza girmesini ve verilerinizi görmesini engeller.

Google Tag Manager aynı zamanda doğrudan Google Analytics ile çalışabilmenize müsaade eder. Bu, Tag Manager’ı diğer çevrimiçi araçlardan benzersiz hale getirmektedir. Kullanıcı kimliğini izleme, verilerin yalnızca gerçek kullanıcılardan toplanmasına izin verir. Bu sayede toplanan veriler çok daha doğru şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu sayede pahalı geliştiriciler le bağlarınızı kesebilirsiniz.

Bu aracı kullanırken ne tip etiketlerin kullanılacağı, bir etiket ne zaman tetiklenmesi gerektiği ya da tetikleneceği, bilgilerin nerede toplanacağı, tetiklenme yaşandığında ne olacağı konusunda tam kontrole sahip olursunuz.

Google Etiket Yönetici aynı zamanda bir ön izleme ve hata ayıklama moduna sahiptir. Bu sayede herhangi bir şeyi çalıştırmadan önce neyin işe yarayıp yaramadığını daha net biçimde anlayabilirsiniz. Sayfada hangi etiketlerin tetiklendiği size net biçimde gösterilir.

Tag Manager Nasıl Çalışır?

Google Etiket Yöneticisi’nin çalışma sistemi son derece basit ve kolaydır. Bir sayfaya Tag Manager javascript yerleştirdiğiniz anda sistem çalışmaya başlar. İlgili etikete bir tetikleyici belirlediğinizde istediğiniz eylemleri almaya başlarsınız.

Etiket yöneticisinde çeşitli bazı tetikleyici türleri vardır. Herhangi bir sayfada bulunan bir tıklama için bağlantı düğmesi görüntüsü oluşturabilirsiniz. Kısacası uygulamada tetikleme kriteri karşılandıktan sonra uygun etiket devreye girer.

Tag Manager üç ana kısımdan oluşur. Bunlar etiket, tetikleyiciler ve değişkenlerdir. Etiketler genel olarak javascript içerikler kodların siteye eklenmesini sağlar. Tetikleyiciler, etiketin hangi sayfada nasıl tetikleneceğini belirler. Değişkenler ise tetikleyiciler tarafından kullanılır. Değişkenleri kendi kurallarınıza göre tanımlamanız mümkündür.

Google Tag Manager Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Google Tag Manager ile yapabilecekleriniz oldukça faydalı ve şaşırtıcıdır. Tag Manager ile Google Analytcis’e gönderdiğiniz verileri özelleştirebilir ve web sitenize gelenlerin faaliyetlerini daha iyi takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra giden bağlantı tıklamaları, PDF indirmeleri gibi temel olayları izleyebilir yeniden ayarlamalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle kompleks olan e-ticaret ürünlerinizin ve promosyonlarınızın takibini de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Google Tag Manager web sitenizdeki aktivitelerin takibi açısından birçok farklı rapor sunabilir. Dilediğiniz gibi etiketler, tetikleyiciler ve değerler belirleyebilirsiniz. En önemli özelliklerinden biri de son derece kolay bir şekilde kullanabilmenizdir. Bu sayede, kısa sürede dilediğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Google Etiket Yöneticisi sayesinde, etiket kullanımınıza bağlı olarak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini de sağlayabilirsiniz. Bu durum hem kullanıcı açısından hem de SEO çalışmaları için önemli bir özellik sağlar. Google dışı ürünlerle de rahatlıkla çalışabilen etiket yöneticisi istediğiniz her şeyi test edebilmenizi sağlar. Tag Manager sayesinde üçüncü taraf tüm kodları tek bir yerde depolama şansınız vardır. Bunula birlikte Google Tag Manager’ın önizleme ve hata ayıklama modlarından da faydalanabilirsiniz. Bu modlar sayesinde web sitenizde bir şeyi aktif hale getirmeden önce işe yarayan ya da yaramayan kısımları görebilir, sayfada hangi etiketlerin tetiklendiğini anlayabilirsiniz.

Web sitenizin trafiğini artırmak, daha etkili SEO çalışmaları yürütmek ve Tag Manager’ı çok daha verimli kullanabilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Fovimarlo olarak özellikle e-ticaret sitenizin çok daha aktif ve verimli olması için 360 derece çözümler sunuyoruz.