Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medya ajansları hakkında
blue dot iconGenek
10/28/2023

Sosyal medya ajansı nedir? Sosyal medya ajansları; beraber çalıştıkları kişi veya firmalar için sosyal medya yönetimi, içerik oluşturma ve grafik tasarım gibi hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin temel amacı, ilgili mecralarda öne çıkmak ve marka bilinirliğini arttırmaktır.

Sosyal medya ajansı nedir? İlgili ajansların kurumsal kimlik algısına katkı sunmak, sosyal mecralarda kampanyalar düzenlemek ve influencerlar ile iş birliği yapmak gibi hizmetleri vardır. Bu nedenle influencer ajansıolarak da bilinmektedirler. Sunulan hizmetler müşteri talepleriyle doğru orantılı olarak çeşitlenebilmektedir. Reklam ajansları da dijitalmedya yönetimi ve medya danışmanlığı gibi benzer hizmetler sunabilmektedir.

Sosyal Medya Ajansı Ne Demek?

Günümüz dünyası, internet ve yapay zekâ çağıdır. Bu dijital dünyada sanal alem kavramı ön plandadır. Dolayısıyla dijital pazarlama alanında bilinirliğin artması ve kişilerin veya firmaların kurumsal algısının iyi bir düzeyde olması gerekmektedir. Sosyal medya da dijital pazarlamanın bir alanıdır. Peki bir sosyal medya ajansı hangi hizmetleri sunabilir? Bu sorunun cevabı ajansta istihdam edilen ekibe ve müşteri taleplerine göre değişebilse de aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Grafik tasarım
  • Sosyal medya içerik planlaması
  • Gönderi paylaşımlarının yapılması
  • Düzenli olarak rapor ve analizlerin sunulması

Medya ajansı ne demek? Bu kavram, sosyal medyayı da içeren daha geniş kapsama sahip bir alanı tanımlamaktadır. Medya ajansları fotoğraf, video, stratejik planlama, marka ve rakip analizi gibi pek çok alanda çalışabilmektedir. Peki butik ajans nedir? Marka veya kişiye özel hizmetler sunan, daha küçük çaplı işletmelerdir. Ancak diğer ajanslarla aralarında keskin bir ayrım yoktur.

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

blog image

Sosyal medya Ajansı neler yapar? Bir sosyal medya ajansı müşterilerinin tüm sosyal medya hesaplarını yönetir. Bu hesaplarda hangi paylaşımların hangi tarihte yapılacağını ve içeriğini planlar. Bunu yaparken müşteriye danışmayı ve ondan onay almayı da ihmal etmez.

Paylaşım içerikleri genelde editör veya yazarlar tarafından oluşturulmaktadır. Sosyal medya uzmanları ise gönderi içeriklerini grafik tasarımcıya iletmekte ve gönderiler için bir paylaşım planı oluşturmaktadır. Paylaşımlar plan dahilinde gerçekleştirilmektedir. Tasarım ekibinden gelen gönderi veya hikayeler (story), müşteri ile paylaşılmakta ve onaya sunulmaktadır. Sosyal medya uzmanlarının görevleri aşağıdaki gibi özetlenebilmektedir.

  • Paylaşım içeriklerini müşteri onayına sunmak
  • Onay çıkması halinde gönderiyi doğru zamanda paylaşmak
  • Müşterilere düzenli raporlamalar sunmak
  • Gönderi planları oluşturmak
  • İçeriklerin kapsamını belirlemek

Sosyal Medya Ajansında Kimler Çalışır?

Bir sosyal medya ajansında farklı meslek gruplarından insanlar görev alabilir. Bunlara birkaç örnek verelim. Sosyal medya uzmanı, editör, yazar, sosyal medya yöneticisi, grafik tasarımcı, marka danışmanı, koordinatör, iş analisti gibi sıralayabiliriz. Elbette bu listeyi genişletmek mümkündür

Sosyal medyaya ağırlık veren bir ajans, dijital pazarlamanın diğer sahalarında da faaliyet göstermek isteyebilir. Örneğin arama motoru optimizasyonu (SEO), web tasarım, Google ve Meta Inc. reklam yönetimi gibi hizmetler verilebilir. Reklam yönetimi sayesinde firma, hedeflediği kitleye erişebilir. Böylece ürün veya hizmetleri daha hedef odaklı ulaştırmak mümkün olabilir. Üstelik reklam hizmeti, hedeflediğiniz kitleyi genişletmenize yol açabilecek veriler de sunabilir.

Sosyal medya, SEO, SEM gibi alanlarda faaliyet gösteren ajanslar reklam ajansı olarak da isimlendirilebilmektedir. Reklam, tanıtım anlamında kullanılan bir kelime olarak firma veya kişilerin öne çıkmasını sağlayabilecek hizmetleri içermektedir.

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ajans seçimlerinizde dikkat edebileceğiniz birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan ilki ajansın deneyimi ve çalışanların mesleki yeterlilikleridir. Almak istediğiniz hizmetleri de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin yalnızca sosyal medya yönetimi hizmeti almak istiyorsanız bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız yeterli olacaktır. Ancak SEO gibi bir hizmet daha istiyorsanız bunu ilgili ajansa bildirmeniz gerekecektir. Çünkü bu hizmeti her ajans sunmamaktadır.

Fovimarlo, dijital medya alanında faaliyet yürüten bir ajans olarak dijital pazarlamanın neredeyse tüm alanlarında hizmet vermektedir. Bunlar arasında; sosyal medya, reklamlar, yazılım, SEO ve web tasarım da yer almaktadır. Çeşitli ve nitelikli hizmetlerimiz sayesinde web dünyasında öne çıkabilir ve şirketinizin bilinirliğine katkıda bulunabilirsiniz.

Dijital medya ajansı ne demek? Markanızın dijital dünyadaki yerini sağlamlaştırmak ve kurumsal kimlik oluşumuna katkıda bulunmak için yapılabilecek faaliyetler dijital medya faaliyetleridir. Bunların kapsamına ve hangi hizmetlerden meydana geldiğine daha önce değinmiştik. Sizler de dijital dünyadaki tanınırlığınızı arttırmak ve profesyonel bir destek almak için bizimle çalışabilirsiniz. Web sayfamızdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.