SEO ve Ping Atma

SEO ve ping atma
blue dot iconWeb Internet
4/4/2023

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu (SEO), inernet sitenizin daha çok görünürlük kazanması için yapılan çalışmaları ifade eder. SEO çalışmaları, başta Google olmak üzere bütün arama motorları için gerçekleştirilebilir. Buna karşın Türkiye’deki kullanıcıların ezici bir çoğunluğunun Google’ı kullanması nedeniyle, SEO çalışmaları da genellikle Google için yapılmaktadır.

Arama motorlarında daha iyi bir sıralama yani konum elde ettiğiniz takdirde ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Bu durum özellikle e-ticaret siteleri için hayati öneme sahiptir. Daha çok trafik daha çok satış anlamına gelir.

SEO çalışmasında en önemli konulardan biri ise indekslemedir. Google botları, web sitenizi tarar ve içeriklerinizi indeksleyerek, arama motorunda görünmenizi sağlar. Ancak indeksleme belirli kriterlere bağlıdır. Bir içerik yüklediğiniz ya da güncellediğiniz anda indeksleme gerçeklemesi düşük bir ihtimaldir. Bu anlamda Google botlarının ne kadar sürede geleceği ya da hangi içerikleri güncelleyeceği yapacağınız bazı çalışmalara bağlıdır.

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

SEO, web sitenizin arama motorunda daha üst sıralarda sıralanması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmanın temel amacı web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmektir. SEO çalışmaları sayesinde web sitenizin performansını hızla yükseltebilir ve bu sayede daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Arama motorlarında üst sıralarda yer alan web siteleri çok daha fazla tıklama almaktadır. Bu sebeple web siteleri, hedef kitlelerinin arama motoruna yazdığı anahtar kelimeleri tespit etmeli ve bu anahtar kelimelerde üst sıralarda sıralanmayı hedeflemelidir. Bu çalışmalarda özellikle nitelikli kullanıcı sayısı hedeflenmelidir. SEO çalışmalarının temeli daha fazla kullanıcıdan çok daha fazla nitelikli kullanıcı kazanmaktır.

SEO çalışması yaparak, daha fazla nitelikli kullanıcının web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede bilinirliğinizi de artırabilirsiniz. Bu amaç doğrultusunda birçok farklı çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalardan biri indeksleme hızını artırmaktadır. Bir sayfanızın ya da içeriğinizin daha hızlı bir şekilde indekslenmesi, daha fazla kullanıcıya daha kısa sürede ulaşmanız anlamına gelir. Bu durum özellikle güncellediğiniz sayfalarınız için de geçerlidir. Güncellediğiniz sayfalarınıza Google botlarını çağırarak, içeriğin değiştiğini ve yeniden sıralama istediğinizi belirtebilirsiniz.

İndeksleme Nedir?

İndeksleme, arama motoru tarafından taranan web sitelerinin işlenmesi ve dizine eklenmesi işlemine verilen isimdir. Arama motoru botları taranan her web sitesi içeriğini analiz eder ve anlamlandırmaya çalışır. Botlar, analiz aşamasında web sitenizde yer alan içerikleri, sitenin yapısını, anahtar kelimelerini, görselleri kısacası tüm elementleri sınıflandırır. Analizin ardından elde edilen tüm bilgiler dizine eklenir ve kullanıcılara sunulur.

Arama motoru botları tarafından indekslenmeyen sayfalar ise arama motorunun veri tabanına girememektedir. Bu da organik trafik elde edemeyecekleri anlamına gelir. Bu sebeple SEO çalışması yaparken organik trafik elde etmesini planladığınız sayfaların indekslenmesi çok önemlidir.

Google Ping Atma Nedir?

Google ping atma, indeksleme açısından kullanılan önemli yöntemlerden biridir. Bu yöntem web sitenizin indeks alma hızını artırmaktadır. Bu yöntemde, web sitenizde yer alan URL’ler belirli aralıklarla Google’a gönderilir. Google botları gönderilen ping işlemleri sonrasında web sitenize gelir ve daha hızlı bir tarama sağlar. Bu da web sitenizin arama motorunda sıralamasının artmasını ve daha fazla potansiyel kullanıcıya ulaşmanızı sağlar.

Google Ping Atma Nasıl Yapılır?

Google ping atma işlemini farklı yöntemlerle yapabilirsiniz. İlk yöntem manuel olarak elle yapılan ping iken ikincisi ise ping atma sitesini kullanmaktır. Manuel olarak gerçekleştirilen ping atma son derece kolaydır.

Web sitenizde yer alan haritanın URL’sini kopyalayın ve aşağıda koyu renkle yazılmış alana yapıştırarak, enter’a basmanız yeterli olacaktır.

https://www.google.com/ping?sitemap=https://example.com/sitemap.xml

Bu işlemin yanı sıra ping atma sitelerini de kullanabilirsiniz. Bu siteler indeksleme hızınızı artırmak adına kullanabileceğiniz bazı alternatif çözümler sunmaktadır. Birçok farklı ping atma sitesi bulabilirsiniz. Popüler olan beş tanesi ise şu şekildedir;

Google Ping Atma İşleminin Faydaları

Google ping atma işlemiyle bazı faydaları elde etmeniz mümkündür. Bu faydaların başında ise hızlı indeksleme gelmektedir. Web sitenizde yeni eklediğiniz ya da güncellediğiniz içerikleri, Google arama motorunda daha hızlı biçimde dizine ekleyebilirsiniz.

Daha hızlı indekslemenin en önemli avantajı ise sıralamanızın artmasıdır. Web siteniz daha hızlı indekslendiği sürece, kriterleri de karşılıyorsanız daha iyi sıralamalar elde edebilir, bu sayede çok daha fazla kullanıcıya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Google Ping Atma İşleminin Zararları

Google ping atma işlemini doğru şekilde yaptığınız sürece herhangi bir zararı olmayacaktır. Ancak web sitenizin URL’sini çok sık şekilde Google’a gönderdiğiniz takdirde, Google bu durumu spam olarak algılayabilir. Bu da istediğinizin aksine arama motorlarındaki sıralamanızın düşmesi anlamına gelir. Tüm bunların yanı sıra hiçbir ping atma yöntemini kullanmanıza da gerek yoktur. Google botları sitenizi mutlaka ziyaret edecektir. İç linkleme yoluyla bunu hızlandırabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak içerik girdiğiniz sürece botların web sitenizi ziyaret etme hızı da artacaktır.

Google’da web sitenizin daha hızlı indekslenmesini ve daha fazla ziyaretçiye ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Fovimarlo olarak SEO konusunda kapsamlı bir çözümü sizinle paylaşacak ve alternatif öneriler sunacağız.