SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO Nasıl Öğrenilir?
blue dot iconSEO
10/27/2023

SEO nasıl öğrenilir? Arama motoru optimizasyonu konusuna hâkim olmak, pek çok kişi açısından değerlidir. Günümüz dünyasında insanlar büyük ölçüde arama motorlarını kullanmakta, araştırdıkları konulara bu sayede ulaşabilmektedirler. Dolayısıyla web sayfalarının arama motorları ile uyumlu olması son derece önemli bir konudur.

SEO nasıl öğrenilir en kolay nasıl akılda kalır? SEO öğrenmenin en iyi yollarından biri Youtube gibi mecralarda yer alan eğitim videolarını seyretmektir. Ayrıca çeşitli web sayfalarında yer alan eğitici makaleler de faydalı olabilmektedir. En kolay ve pratik öğrenim yöntemi, kişisel farklılıklardan etkilenebilmektedir. Sesli ve görüntülü bir öğrenme yöntemini tercih edebileceğiniz gibi sadece yazılı kaynaklarda da dolaşabilirsiniz.

SEO Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Öncelikle “SEO nedir” sorusunu cevaplayalım. Web sitelerinin otorite kazanmasında oldukça etkili olan SEO konusunun ne demek olduğuna yakından bakalım. SEO, bir kısaltmadır ve açılımı ise Search Engine Optimization ’dır. Bu kelime, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Peki arama motor tam olarak nedir?

Arama motorlar, günümüzde internet kullanıcıları tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Bir web sayfasının adını doğrudan adres çubuğuna yazmak ve sonrasında tıklayarak ziyaret etmek pratik değildir. Ayrıca hangi web sayfasında hangi içeriklerin listelendiğini öncesinde bilmek de kolay değildir. Arama motorları bu süreci oldukça kolay ve pratik hale getirmektedir.

Arama motoru sağlayıcıları, sonuçları araştırılan kelime sorgularına göre listeler ve kullanıcılara sunar. Arama sonuçlarının listelenmesi için bazı algoritmalar kullanılır ve bunlar belli aralıklarla güncellenir. Web sayfaları için SEO desteği almak oldukça önemlidir. Bu sayede sayfa içindeki veriler daha çok kullanıcıya ulaşacak, marka bilinirliği artacaktır. Bu da satışların ve hizmetlerin artışı sonucunu doğuracaktır.

Teknik SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO uyumlu web sayfaları hem içerik hem de tasarım açısından optimize edilmişlerdir. Optimizasyon çalışmaları Google algoritmaları güncellendikçe yenilenmektedir. Yeni SEO stratejileri geliştirilebilmekte ve böylece farklı sektörlerde başarılı olunabilmektedir.

Teknik SEO alanı daha çok web sayfalarının kodlama ve tasarım taraflarındaki optimizasyonlarını ifade etmektedir. Sitelerin yalnızca yazılı içerik olarak değil teknik anlamda da SEO uyumlu olmaları önerilmektedir. Böylece web sayfasının arama motoru nezdindeki otoritesi de artacaktır. Teknik SEO öğrenmek için ne yapılmalı?

Aslında bir web sayfasının genel olarak analizi çıkarılıp eksik tarafları giderilirse, SEO başarısını etkileyen bir işlem gerçekleştirilmiş olur. Çünkü site açılış hızından, görsellerin isimlendirilmesine kadar pek çok faktör bu başarıyı etkilemektedir.

Birkaç örnekle devam edelim. Bir web sayfasının hacklenerek içeriğinin değiştirildiğini düşünelim. Bu durum yalnızca sitenin itibarına zarar vermez, aynı zamanda da SEO başarısını düşürür. Dolayısıyla web site güvenliği de teknik SEO’nun bir parçasıdır.

SEO Yapmak Zor mu?

blog image

Başlıktaki sorunun cevabını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri kişilerin konuya olan ilgisidir. İnsanlar genellikle ilgi duydukları konularda daha başarılı olmaktadır. SEO çalışmaları, kolay veya zor olarak cevaplandırılamayacak niteliktedir. Çünkü geniş kapsamlı bir alandır ve her web sayfasının SEO gereksinimleri birbirinden farklıdır.

SEO çalışmalarının olmazsa olmaz noktalarından biri de blog yazılarıdır. Web sayfalarının blog kısmında site içeriği ile uyumlu olacak başlıklarda çeşitli bilgilendirici içerikler yer alabilmektedir. Bu içerikler arama motorları tarafından algılanmakta ve değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ilgili içeriklerin de SEO uyumlu olması gerekmektedir. SEO uyumlu bir sitenin organik ziyaretçi sayısı da artacaktır.

SEO RehberiSEO olmak için ne yapmalı? Halk arasında bu şekilde sorulabilse de doğru soru, “SEO uzmanı olmak için ne yapmalı?” Şeklinde olmalıdır. SEO alanında uzmanlaşabilmek için öncelikle bu alanı iyi bilmek ve deneyim kazanmak gerekmektedir. SEO, teorik anlamda kolay gibi görünen ancak uygulamada birçok farklı parametre devreye girdiğinden kolay denilemeyecek bir alandır. Peki SEO nasıl yapılır?

Daha önce de belirttiğimiz üzere her markanın veya web sayfasının SEO gereksinimleri farklı olabilmektedir. Bu durumda her biri için farklı stratejiler geliştirmek gerekmektedir. Ancak temelde izlenen adımlar benzerdir. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Rakibe dayalı analiz yapmak
  • Anahtar kelime araştırması yapmak
  • Sitenin teknik analizini yapmak
  • Analiz sonuçlarına göre teknik optimizasyonları gerçekleştirmek
  • Blog içeriği için başlıkları belirlemek
  • Başlıklara uygun anahtar kelimeleri belirlemek
  • İçerikleri oluşturmak
  • İçerikleri düzenli olarak paylaşmak
  • Sitenin teknik durumunu düzenli olarak kontrol etmektedir

Deneyimli ekibiyle en güncel SEO tekniklerini merkeze alarak çalışan firmamız ile çalışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. SEO çalışmaları sayesinde web sitenize çok sayıda yeni ziyaretçi çekebilir ve ürünlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsiniz.