SEO Hizmeti

SEO Hizmet
blue dot iconSEO
2/5/2023

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, markalar açısından vazgeçilmez çalışmalardan biridir. Bu çalışmalar adından da anlaşılacağı üzere arama motorlarına yönelik olarak yapılmaktadır. Türkiye’de kullanıcılarının yüzde 95’ine yakınının Google kullandığı düşünüldüğünde, SEO çalışmaları da büyük oranda Google için yapılmaktadır.

Arama motorunda web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan SEO çalışmaları, daha görünür olmanızı sağlar. SEO danışmanlığı hizmetiyle, bu çalışmaların planlanması ve stratejisine yönelik bir program oluşturabilir, organik trafiğinizi artırmanın yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO nedir sorusu marka sahipleri tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı en basit haliyle şu şekildedir; SEO bir web sitesinin arama motorları için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır.

Dijital dünyada bir bilgi almak, hizmet aramak ve ürün araştırmak için kullanılan arama motorları belirli kriterler üzerinden web sayfalarını sıralamaktadır. Kullanıcılar genel olarak üst sıralarda yer alan web sayfalarını tıklamaktadır. Bu sebeple tüm markalar arama motorunda üst sıralarda görünmek ister.

SEO hizmeti ile sizde gerekli tüm çalışmaların planlamasını yapabilir ve web sitenizi arama motorlarına uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla kullanıcı sayfanızı ziyaret edecektir.

### SEO Markalar İçin Neden Önemlidir?

SEO esasen tüm web siteleri için gerekli çalışmaları içerir. Bununla birlikte özellikle e-ticaret yapan markalar için olmazsa olmazdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer alan web siteleri, çok daha fazla organik ziyaretçi almaktadır. Özellikle hedef kitlenin web sitenizi ziyaret etmesi satış rakamlarını artırmak açısından önemlidir. SEO çalışmalarının önemli bir tarafı da nitelikli ziyaretçinin gelmesini sağlamaktır. Nitelikli ziyaretçinin gelmesi, dönüşüm oranlarınız ve kâr marjınızı artırmak açısından oldukça önemlidir.

Bu konuda herhangi bir tecrübe sahibi değilseniz SEO çalışmasını yürütmeniz mümkün değildir. SEO uzmanı kişilerce yapılan çalışmalar oldukça geniş programa sahiptir. Markanızın web sitesinin analiz edilmesi, sektörün araştırılması, hedef kitlenin belirlenmesi, anahtar kelime araştırmaları, içeriklerin hazırlanması, link inşası gibi birçok çalışmanın detaylı bir şekilde ele alınması gerekir. Bir SEO danışmanı size bu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verecek ve tüm bu çalışmaları hep birlikte yürütecektir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır ve SEO stratejisi nedir gibi sorular da marka sahipleri tarafından merak edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, her ne kadar kolay gibi görünse de SEO çalışmaları oldukça kapsamlı ve karmaşık süreçleri ifade etmektedir.

SEO çalışmalarında strateji belirlenmektedir. SEO stratejisi, sıralamanızı daha iyi yapmak için hazırlanan plan ve programın tamamıdır. Bu çalışmalar rastgele ya da spontane biçimde yürütülmemektedir. Bu şekilde yapılan çalışmaların başarı şansı neredeyse yoktur. Bu sebeple öncelikle bir strateji yani ihtiyaçlara bağlı bir plan hazırlanır.

Planlamanın ardından anahtar kelimeler oluşturulur. İçerik üretme aşamasında rakiplerden farklı ve iyisi üretilmeye çalışılır. Bunun yanı sıra backlink yapısı oluşturularak, Google SEO çalışmaları açısından önemli bir konu olan otorite sağlanmaya çalışılır. Aynı zamanda web sayfalarının içerisi SEO için optimize edilir. İçeriklerin bir kez girilmesi bu çalışmalarda son derece yetersizdir. Bu içerikler zaman içinde başarı oranını kaybedebilir. Bu sebeple düzenli olarak güncellenmesi gerekir. Son olarak SEO analiz araçlarıyla web sitenizin performansı sürekli olarak takip edilir ve başarılı çalışmalar devam ederken, başarısız olanlar terk edilir.

Neden SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti Almalısınız?

Birçok marka dijital pazarlamanın avantajlarını fark ederek, her geçen gün bu alana daha fazla yatırım yapmaktadır. Özellikle e-ticaret yapan markalar SEO çalışmalarına büyük önem göstermektedir. Eğer internette bir ürün ya da hizmet satıyorsanız SEO sizin için de olmazsa olmazdır. Doğru ve uzun vadeli bir SEO çalışması sayesinde, potansiyel müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilir ve kar marjlarınızı kısa sürede artırmaya başlayabilirsiniz.

Doğru çalışmaları yapacak olan bir SEO ajansı bularak, ihtiyaçlarınızı karşılayan SEO paketi seçeneklerini değerlendirebilir ve web sitenizin ziyaret oranlarını artırabilirsiniz.