SEO Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Seo hakkında doğru bilinen yanlışları anlatan görsel
blue dot iconSEO
10/9/2023

SEO hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında çok kısa sürede sonuç vermesi ve amacının sadece ilk sayfada çıkmak olması gibi faktörler bulunmaktadır. İnsanlar genellikle bir ürün veya hizmeti, arama motorları aracılığıyla araştırmaktadır. Dolayısıyla arama motorlarında çıkan sonuçların sıralaması, kullanıcıların tıklama kararını etkilemektedir.

SEO hakkında doğru bilinen yanlışlar hangileridir? SEO, İngilizce bir kısaltmadır ve dilimizde arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerinin hem teknik hem de içerik açısından SEO kriterlerine uyumlu olarak hazırlanması önerilmektedir. Ayrıca web sayfaları oluşturulduktan sonra da güncellenebilmekte ve tam SEO uyumlu hale getirilebilmektedir. Ancak bu alandaki çalışmalar tek seferlik değildir ve düzenli bir kontrol sistemini gerekli kılmaktadır. Üstelik web sayfasının çok tıklanıyor olması da SEO başarısı açısından tek başına yeterli değildir.

SEO Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

SEO, bir mucize olmasa da günümüzde son derece yüksek oranlarda kullanılan arama motorları için önemli bir çalışmalar bütünüdür. Türkiye’de, insanların yaklaşık %99’u arama motoru olarak Google’ı tercih etmektedir. Dünya genelinde ise bu oran %90 seviyesindedir. Bu nedenle arama motorlarına yönelik optimizasyon çalışmaları genellikle Google algoritmaları dikkate alınarak yapılmaktadır.

SEO alanında, uzman olmayanlar tarafından doğru zannedilen yanlışlardan biri de SEO’nun yalnızca Google’a yönelik yapılabildiğinin düşünülmesidir. SEO çalışmaları Bing, Yandex veya Youtube gibi farklı platformlar için de gerçekleştirilebilmektedir. Düzenli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen SEO çalışmaları sayesinde; web sayfası içerikleri, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda gelebilmektedir.

SEO özelliği nedir? SEO, gerçekleştirilen optimizasyonları ifade etmektedir. Örneğin SEO özeliği olan bir web sayfası, arama motoru dostu bir yapıya sahiptir. Web sitesinin kodlarından tutun da blog içeriğine kadar pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Optimizasyon çalışmaları sürekli devam etmeli ve yeni kriterlere göre güncellenmelidir.

SEO Kuralları Nelerdir?

SEO çalışmalarında başarı bir anda yakalanmaz. Web sayfasının istendiği gibi çalışması, hızlı bir şekilde açılması, tasarımının kullanıcı dostu olması gibi parametreler de etkilidir. Site içeriğinin SEO kriterlerine göre optimize edilmesi şarttır.

SEO nedir ve nasıl çalışır? Bu soruyu, bir örnek vererek yanıtlayalım. Türkiye genelinde çok sayıda özel diş hastanesi veya kliniği bulunmaktadır. Diş hekimliğinin çok sayıda alt uzmanlık alanı vardır. Bunlar arasından örneğin ortodontistleri ele alalım. Bir ortodontist, diş teli gibi tedavileri gerçekleştirebilir ancak elbette bunu diğer ortodontistler de gerçekleştirebilir.

Bir arama motoruna, “diş teli tedavisi” veya “İstanbul ortodontist” gibi bir arama sorgusu girildiğinde üst sıralarda çıkan diş hekimleri çok daha şanslıdır. Çünkü kullanıcılar genellikle arama motorlarındaki ilk çıkan sonuçlara tıklamakta ve seçimlerini buna göre yapmaktadır. Sayfalar boyunca sürdürülen araştırmalar oldukça nadirdir.

Arama motorlarının sonsuz sayfaları arasında kaybolmak yerine ilk sayfada yer almak temel hedeftir. Bunu başarabilen firma veya kullanıcılar daha çok müşteri çekmekte ve daha çok hizmet sunmaktadır. Bu da kazancın artmasıyla doğrudan ilişkilidir. SEO alanında başarıyı yakalamak için, deneyimli SEO uzmanlarıyla hizmet veren Fovimarlo ile iletişime geçebilirsiniz.

SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

SEO uyumlu bir makalede olmazsa olmaz konulardan biri de özgün içeriktir. Özgün içerikler yazının değerini arama motoru nezdinde arttırmaktadır. Web siteleri için arama motoruna yönelik optimizasyon (SEO) hizmetleri, genellikle aşağıdaki maddeleri içermektedir.

 • Siteye yönelik teknik analizlerin gerçekleştirilmesi
 • Analiz sonucunda belirlenen hata veya eksiklerin giderilmesi
 • Blog/makale içeriğinin gözden geçirilmesi
 • Anahtar kelime analizlerinin yapılması
 • Site içi ve blog yazı planlamasının yapılması
 • Backlink almak gibi yöntemlerle site otoritesinin arttırılması
 • Web sitesi henüz hazır değilse SEO kriterleri dikkate alınarak oluşturulması

Dijital medya ajansları, genellikle SEO alanında da hizmet vermekte ve müşterilerinin dijital dünyadaki başarılarına odaklanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında SEO son derece önemli bir kulvardır. Ancak daha önce de sözünü ettiğimiz üzere bu alanda doğru bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışların bir özetine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • SEO, zamanla değer kaybediyor.
 • Yalnızca birkaç seferliğine dikkat edilmesi yeterlidir.
 • Backlink almanın bir etkisi yoktur.
 • Odak kelime analizi önemsizdir.
 • Sıralamalar üzerindeki tek faktör Google Ads çalışmasıdır.