Search Console ve Google İndex Nedir?

search console ve google index
blue dot iconWeb Internet
4/16/2023

Eğer bir web siteniz varsa, kullanmanız gereken başlıca programlardan biri de Google Search Console olmalıdır. Bu program size birçok farklı performans ölçümlerini vermekte ve web sitenizin Google için ne kadar uyumlu olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra SEO sorunlarını tespit etmeniz için kullanabileceğiniz Search Console, sorunları çözmeniz konusunda da yol göstericidir.

Google index ise web sitenizdeki sayfaların Google’da görüntülenmesiyle ilgilidir. Search Console programı ve index kavramı yakından ilişkilidir. Bu ikili web sitesi sahipleri açısından oldukça önemlidir. Search Console ve indexleme sayesinde web sitenizi çok daha rahat geliştirebilir, gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

Google Search Console Nedir?

Search Console, Google’da arama sonuçlarındaki performansını izlemeye yarayan araçlardan biridir. Bu araç ile hem sıralamanızı hem de sitenizin teknik hatalarını bularak, düzeltebilirsiniz. Google Search Console tamamen ücretsiz bir hizmettir. Aynı zamanda kullanımı da oldukça kolaydır.

Bu araç sayesinde, organik aranma hacminizi ölçebileceğiniz gibi, SEO çalışmanızda neler yapmanız gerektiğine dair birçok fikir de elde edebilirsiniz. Web sitenizin yapısı hakkında önemli detaylar sunan bu araç, SEO çalışmalarının vazgeçilmez programlarından biridir. Bu araç sayesinde arama motoru optimizasyonunu çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Hem web sitesi sahipleri hem de web sitesi kurmayı düşünenler tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri de “Google Search Console ne işe yarar?” olarak karşımıza çıkmaktadır. Google dünyanın en popüler arama motorudur ve kullanıcılara birçok farklı özelliğe sahip araçlar sunar. Search Console aracının en önemli özelliği ise, bu araç sayesinde web sitesi sayfalarınızın dizine eklenmesidir.

Bu araç sayesinde web sitenize indeksleme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sayfalarının indekslenip indekslenmediğini de inceleyebilirsiniz. Özellikle e-ticaret siteleri açısından Google Search Console olmazsa olmaz bir araçtır.

Google Search Console Hangi Avantajları Sağlar?

 • Sitenizin SEO konusunda mobil uyumluluğunu ölçer.

 • Link yapınızı denetler.

 • Google botları tarama yaptığında, zorlanılan sayfaları tespit eder.

 • Site haritanızı yüklemenizi ve kontrol etmenizi sağlar.

 • Seçtiğiniz sayfaların performansını analiz eder.

 • İnsanların Google’da sitenizi nasıl aradığını tespit eder.

 • Sayfa hızınızı tespit etmede önemli fikirler verir.

 • Site bağlantılarınızın dizinde nasıl gözükeceğini belirlemenize yardım eder.

 • Sitenizdeki SEO hatalarını detaylı biçimde ayıklar.

 • Sitenizin tıklanma oranlarını detaylarıyla gösterir.

 • İndekslemesi gereksiz olan sayfaların URL kaldırma işlemini gerçekleştirir.

Google Search Console ile Hangi Verileri Takip Edebilirsiniz?

Google Search Console, web sitenizde birçok farklı veriyi takip etme olanağı sağlar. Bu verilerin raporlar halinde sunulması ve herkesin anlayabileceği kadar basit olması önemli bazı fırsatlar sunar. Bu sayede web sitenizdeki iyileştirmeleri kolayca yapabileceğiniz gibi SEO stratejinizi de buna göre belirleyebilirsiniz.

Google Search Console size temel olarak aşağıdaki verileri raporlar;

 • Toplam Tıklama

Google arama sonuçlarında web sitenizin kaç kere tıklandığını “toplam tıklama” işlemi sayesinde rahatlıkla görebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri tek bir kullanıcı birden fazla görünüyor ise bu tek bir tıklama olarak görülmektedir.

 • Toplam Gösterim

Toplam gösterim, yapılan aramalarda sonuçların tamamını tıklama olarak görülmesini sağlar. Siteniz kaç bağlantı ile karılaştıysa bu durum toplam gösterim rakamlarına yansıtılır.

 • Tıklama Oranı

Tıklama oranı ise tıklanma sayısının gösterime bölündüğünde ortaya çıkan değerdir.

 • Ortalama Konum

Web sitenizin arama motorundaki sonuçlarda yer alan en iyi konumu raporlayan değerdir.

Bunların yanı sıra Search Console ile tarama istatistiklerini ve site bağlantılarını da görebilirsiniz.

Google İndex Nedir?

Goggle index, Google’ın robotları (örümcekleri) aracılığıyla web sitenizi taramasına verilen isimdir. İnternette yer alan siteler Google tarafından bu botlar yardımıyla tek tek taranır. Bu taramada sitenin Google kriterlerine uyumlu olup olmadığına bakılır. Eğer site Google tarafından taranmış ancak kriterlere uygun bulunmamışsa, arama motoru sonuçlarında siteniz listelenmemektedir.

Google’ın site indekslemesinde bazı kriterler vardır. Yeni bir sayfa oluşturduğunuzda Google hemen indeksleme yapmayabilir. Bu sebeple indekslenecek sayfalar için Google’ı çağırmak, daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Google Hızlı İndex Yöntemleri

Google indexleme nasıl yapılır sorusu, birçok web site sahibi tarafından merak edilmektedir. Site haritası ve backlink yöntemleri bu konuda oldukça başarılı yöntemlerdir. Başka bir siteden backlink aldığınızda, Google siteyi kontrol ettiğinde sizinkini de kontrol eder. Site haritası kullanmanız halinde ise arama motoru ilk olarak bu haritayı kontrol eder ve diğer sayfalara da ulaşma konusunda daha hızlı davranır.

Site Haritası Oluşturma

Eğer Google’dan hızlı indeks almak istiyorsanız öncelikle sitemap oluşturmalısınız. Sitemap yani site haritası arama motorlarının sayfalarını daha rahat bulması ve indekslemesini sağlar. Site haritaları SEO açısından oldukça önemli çalışmalardan biridir. Site haritası hazırladığınızda, sitenin içeriği ve yapısı doğrudan arama motoruna aktarılır. Sitemap oluşturulması zorunlu değildir ancak sitemap olmaksızın hızlı indeks almak oldukça zordur.

Sitenizi Güncel Tutun

Web sitenizin hızlı bir şekilde indeks almasını istiyorsanız, sürekli olarak güncel tutmalısınız. Güncel olmayan web siteleri çok geç indeks almaktadır. Arama motorları bu web sitelerini ziyaret etmezler. Bu da Google sıralamanızı olumsuz şekilde etkiler. Bu sebeple web sitenizi güncel tutmak ve günlük giriş yapmak oldukça önemlidir.

Site Hızı ve Anahtar Kelime Kullanımına Özen Gösterin

Web sitenizin hızlı biçimde indeks almasını istiyorsanız, kullanıcılara hızlı bir hizmet sunmalısınız. Düşük hızlı web siteleri Google botlarınca olumsuz olarak algılanır. Bunun yanı sıra düşük rekabetli anahtar kelimeleri kullanmak, Google’da daha hızlı indekslenmenizi sağlayacaktır.

Google Search Console kullanımı ve indeksleme sorunları, uzmanlar tarafından ilgilenildiğinde çok rahat biçimde çözülebilir. Bu da trafiğinizin artmasını sağlayacaktır. Fovimarlo olarak, Google Search Console ve Google indexleme işlemlerinizi uzmanlarımız aracılığıyla kısa sürede sağlıyor ve trafiğinizin üst boyutlara çıkmasına yardımcı oluyoruz. Bizimle hemen iletişime geçerek, SEO çalışmaları konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.