Medya Ajansi Nedir

Medya Ajansının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?
blue dot iconDijital Medya
5/26/2023

Medya ajansı, markalar ile hedef kitlesi arasında medya aracılığıyla iletişim sağlayan ajanslardır. Markaların reklam çalışmalarını, stratejilerini yöneterek tanınmasını sağlar. Medya ajansları içerik üretimi, fotoğraf çekimi gibi farklı araçlar kullanarak markaları öne çıkarmayı hedefler.

İlerleyen teknoloji ile birlikte birçok dijital platform ortaya çıkmıştır. Dijital platformlarda markaların yer alması, ürünlerini ve hizmetlerini sunması, reklam hedeflerine ulaşması medya ajansları kanalıyla gerçekleştirilir. Medya ajansları markalara farklı hizmetler sunarak firmaların ve bireylerin ürünlerini hedef kitlelerine ulaştırmalarını sağlar.

Reklam, haberleşme, tanıtım eski dönemlerde televizyon aracılığıyla yapılsa da internet çağı ile birlikte tüm uygulamalar dijitalleşmiş, medya web ortamına taşınmıştır. Dijital platformlar gittikçe artarak çeşitlenmiştir. Dolayısıyla, medya ajansı markaları; dijital dünyada hizmetler ve çözümler üreterek hedef kitlelerine ulaştırır. Bunun için de çeşitli stratejiler, çalışmalar planlayarak fotoğraf çekimi, içerik video üretimi gibi araçlarla markaların dijital platformda sosyal medya yönetimi, mobil uygulama ve web sitesi tasarımı gibi işlemlerini yürütür.

Medya Ajansının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Medya ajansları uzman bir ekiple çalışırlar. Bu nedenle, geleneksel pazarlamadan farklı olarak markaların küresel çapta hedef kitle ile bağlantı kurması sağlanabilir. Bağlantı ve etkileşim üzerinden dijital teknolojinin kullanımına yönelik hizmetlerle farklı platformlarda markaların tanıtımı gerçekleştirilir. Dijital medya ajanslarının sunduğu hizmetler şu şekildedir:

 • Tasarım hizmetleri
 • Strateji hizmetleri
 • Geliştirme hizmetleri
 • Reklam hizmetleri Medya ajansının her grup içerisinde sunduğu hizmetler farklılaşır. Tasarım hizmetleri içerisinde; animasyonlar, web tasarımı, kullanıcı arayüz tasarımı, kullanıcı testi ve kişiler, grafik baskı tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı gibi işlemler yer alır. Strateji hizmetleri ise otomasyon, pazar ve rekabet araştırması, marka konumlandırma, müşteri ilişkileri yönetimi, satış hunisi politikaları, pazarlama yönetimi, kullanıcı deneyimi danışmanlığı için yapılan planlamaları ve uygulamaları içerir.

Geliştirme hizmetleri, markaların müşteri ilişkileri yönetimi, web sitesini oluşturma, platform ve veri taşıma, web sitesi bakımı gibi adımları kapsar. Reklam hizmetleri, markalar için pazarlama stratejisinin hazırlanmasıdır. Reklam hizmetleri; SEO makale ve içerik üretimi, dijital pazarlama kampanyaları, markalaşma, pazarlama personeli, lider yetiştirmek, ücretli medya gibi aşamalardan oluşur.

Medya Ajansı ile Çalışmanın Faydaları

Medya ajansları dijital platformlarda büyüme ve markalaşma hedeflerine daha hızlı ve kolay ulaşmayı sağlar. Markalar dijital medyada uzmanlaşarak şu avantajlara sahip olur:

 • Piyasa uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışmak
 • İş ve keşif önerileri
 • İşinize daha iyi odaklanma motivasyonu
 • Son trendlere yönelik öngörü ve tahminler
 • Veriye dayalı sonuçlar ile strateji geliştirme
 • Büyüme, markalaşma
 • Dış bakış açısı kazanma
 • Kısa, uzun vadeli olarak küçük veya büyük planlamalarla proje esnekliği kazanma
 • Markalaşma stratejilerini planlama ve yönetme
 • Medya Ajansı ile Uyumlu Çalışma Prensipleri

Dijital platformlarda markalaşma ve büyüme için medya ajansı ile çalışmak yeterli olmayabilir. Aynı zamanda stratejilerde ortak bir dil geliştirmek, uyumlu çalışma senkronizasyonunu yakalamak önemlidir. Medya ajansları ile dijital süreçleri yönetmek için ortak çalışmak ve karşılıklı anlayış temeline dayalı işbirliği gerekir. Tüm süreç boyunca uyumlu stratejiler geliştirmek önemlidir. Medya ajansı ile senkronizasyonu yakalamak için uyumlu çalışma prensipleri; kaliteli zaman, açık iletişim, anlaşmazlık çözümü, uyarlanabilirlik, karşılıklı güven olarak sıralanabilir.

Kaliteli zaman prensibi, marka ve ajansların uyumlu çalışması için en önemli kriterlerdendir. Kaliteli zaman; medya ajansı ve markaların düzenli olarak toplantı yapması, iletişim halinde olması olarak tanımlanabilir. İş toplantılarında, markaların tanıtımı için yeni stratejiler geliştirilir ve dijital platformlarda büyüme konusunda ulaşılmak istenen hedefler belirlenir.

Açık iletişim de uyumlu çalışma prensiplerinin başında gelir. Açık iletişim, markaların dijital platform için büyüme hedeflerini net bir şekilde medya ajanslarına aktarmasıdır. Markalar, kendi ürünlerini iyi tanıyarak ne istediklerini açık iletişim ile belirttiklerinde büyüme stratejilerini geliştirmek daha kolaydır. Bu nedenle, açık iletişim ve işbirliği ile dijital alanlarda uzman olan ekip; markaların temel performans göstergelerinin keşfedilmesini, tavsiye stratejileri oluşturarak büyümenin hızlandırılmasını sağlayabilir.

Medya ajansı ile uyumlu çalışma prensiplerinden birisi de uyarlanabilirliktir. Uyarlanabilirlik; markaların tek başına takip etmekte zorlanabileceği, yeni trend ve fikirlerin keşfedilmesi için medya ajansına alan açması, önerilere açık olmasıdır. Böylece, ortak strateji geliştirmek, uygulamak ve olası riskleri yönetmek kolaylaşarak, süreç hızlandırılabilir. Medya ajansı ile çalışmanın olmazsa olmazlarından bir diğeri anlaşmazlık çözümüdür. Medya ajansları, markaların büyüme hedeflerine ulaştırılması ve beklentilerinin karşılanmasında yetki alırlar. Ancak, markaların beklentilerini net ortaya koyması, medya ajanslarına yorum ve öneriler geliştirmeleri, sık ve erken geri bildirimler olası anlaşmazlıkların kolay ve kısa sürede çözümünü sağlayabilir.

Markanızı büyütmek, dijital platformlarda tanınırlığını artırmak için Fovimarlo Dijital Medya Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kaliteli bir medya ajansı ile çalışmak için bizimle iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz.