Logo

Logo tasarımı
blue dot iconKurumsal Kimlik
7/23/2022

Logo, bir marka, kurum, şirket, topluluk veya düşünceyi temsil eden ve içerisinde grafiksel unsurları barındıran sembollere verilen isimdir. Markanızın imajı olan logonuzu oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli aşama tasarımıdır. Kurumsal kimliğinizin temel parçası olan logoların profesyonel bir biçimde oluşturulması hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmenize yardımcı olur. Ürün ve hizmetlerinize özgünlük katarak markanızın görsel olarak zihinlerde yer almasını sağlar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Amblem (sembolik kullanımlar) Logonun veya logo tasarımının en önemli bölümlerinden birisini oluşturur. Var olan hizmeta veya pazarlanmak istenen ürün hakkında sembolik çizimler barındırır. Bir logoda nasıl amblemlerin kullanılacağını o ürün ya da hizmetin içeriği belirlemelidir. Örneğin; McDonald’s markasının M harfinden oluşturulmuş amblemi, Nike Markasının amblemi konu ile ilgili güzel bir örnek olacaktır. Söz konusu amblem marka ile öylesine bütünleşmiş durumdadır ki amblemi kilometrelerce uzaktan gören hedef kitle dahi direkt olarak marka ile etkileşime geçmektedir.

Fontlar (tipografik kullanımlar) Yüksek kaliteli isteniyorsa; genellikle tırnaklı fontlar, biraz daha spor veya moda imaja sahip olunmak isteniyorsa; yuvarlak hatlı modern fontlar kullanılabilir. Evet, görüldüğü üzere bir logo amblem ve tipografi olmak üzere ana hatlarıyla iki kısımdan oluşmaktadır. Bu iki ana unsurun haricinde bir önemli unsur daha bulunmaktadır.

Logoda Renk Seçimi: Renk seçimi bir logo için en önemli basamaktır. Renkler, bir kurum veya kuruluşun imgesinin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Örneğin, yiyecekle ilgili bir ürün ya da hizmet sunuluyor ise kırmızı tonlar ağırlıklı olarak kullanılırken, sağlık ya da sigorta şirketi bir kuruluşun logosu söz konusu olduğunda lacivert tonunun güven verici etkisinden yararlanılabilir. Var olan hizmetin veya ürünün renklerin anlamıyla bir bütünlük içerisinde kullanılması önemlidir.

İyi Bir Logonun Özellikleri • İlgili markannı veya ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. • Ayırt edici ve özgün olmalıdır. • Sade bir tasarım olmalıdır. • Renk ve biçim olarak bütünlük içinde olmalı. Farklı yerlerde (kâğıt üstünde, rölyef olarak, rozet için, vb.) kullanılabileceği unutulmamalıdır. • Okunabilir olmalıdır, özgünlük yaratmak kaygısıyla gereksiz çizgi ve resimler kullanılmamalıdır. • Markanızın duruşunu, kimliğini ve misyonunu yansıtan yazı tiplerini tercih ederek vermek istediğiniz mesajı daha anlaşılır bir şekilde hedef kitlenize yansıtabilirsiniz. • İnsanların zihninde kolay hatırlanabilir olması çok önemlidir. Logonuzun, şirketinizin adeta ruhu olduğunu ve bu nedenle tutarlı, tanınabilir ve olumlu veya anlamlı bir duygu uyandıran nitelikte olması gerektiğini unutmayın.

Logonun amacı; tanımlamayı sağlamak olarak düşünsekte, bundan çok daha fazlasını bizlere sunar. Bir logonun, işletmeniz veya kişisel markanız için neleri vurgulayacağına bakalım ;)

• İlk izlenimi yaratır, • Milyonlar içerisinde bir adım öne geçmenizi sağlar, • Marka kimliğinizi şekillendirir, • Stratejik bir markalaşma aracı oluşturur, • Marka bilinirliğini artırır, • Mesajınızı güçlendirir.

Her zaman dile geldiği gibi, iyi bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansınız yoktur ve iyi bir logo, hedef kitlenizin dikkatini çeken ve onlarda merak uyandıran unutulmaz bir izlenim bırakmanın kusursuz bir yoludur. Logonuz genellikle hedef kitleniz tarafından ilk fark edilen en belirgin unsurdur. İyi bir logo, tüm görsel unsurlar ve pazarlama stratejilerinde markanızın ruhunu yansıtmalıdır