Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Kurumsallığı çağrıştıran bina görseli
blue dot iconSosyal Medya
10/13/2023

Kurumsal sosyal medya yönetimi, sosyal medya platformlarındaki yönetimsel faaliyetlerin, profesyonel ve kurumun farkını ortaya koyacak şekilde yürütülmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sosyal mecralardaki ilgili yönetimsel faaliyetler sayesinde firmanın kurumsal kimliği geniş kitlelere yansıtılmaktadır.

Kurumsal sosyal medya yönetimi nedir? Kurumları öne çıkaran ve fark yaratan planlamalar, tasarımlar ve içerikler, kurumsal çalışmalara örnek olarak verilebilmektedir. Sosyal medya ajansları kurumsal yönetim alanında faaliyet göstermektedir. Bazı ajanslar ise daha geniş kapsamlı hizmetler sunabilmektedir. Bunlar dijital medya ajansı veya reklam ajansı olarak da bilinen işletmelerdir. Bu işletmeler, sosyal medya yönetimine ek olarak SEO, web tasarım, reklam planlama ve danışmanlık gibi hizmetler de sunabilmektedir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalı?

Kuruma özgü sosyal medya ve dijital pazarlama süreçlerinin yürütülmesi önemli bir iş koludur. Firma veya işletme sahipleri bu alanda profesyonellere danışmakta ve en iyi sosyal medya ajansları konusunda araştırmalar yapmaktadır. Peki kurumsal sosyal medya hizmeti ve sosyal medya hesap yönetimi nasıl olmalı?

Sosyal medya stratejilerini oluşturmada ilk adım, müşteri ile doğru iletişimi kurmaktır. Böylece firmanın ağırlık verdiği konular ve pazarlama hedefleri doğru bir şekilde ortaya konulabilecektir. Ajans, firma tarafından gelen veriler doğrultusunda bir ön rapor oluşturur ve bunu müşteriler ile paylaşır. Müşterilerle yapılacak olan düzenli toplantılar sonucunda onay çıkması halinde içeriksel ve yönetimsel faaliyetlere başlanır.

Kuruma özgü logo ve görsellerin yer aldığı, orijinal bir tasarım şablonu hazırlanır. Bu noktada grafik tasarımcılara önemli bir iş düşmektedir. Ajans bünyesinde yer alan içerik editörleri sosyal medya hesaplarından paylaşılabilecek içerikleri hazırlamaktadır. Sosyal medya yöneticisi, içerik stratejisine yönelik olarak hazırladığı dosyayı editörler ile paylaşmaktadır. Editörler gelen verileri dikkate alarak en uygun içeriği çıkarmakla görevlidir.

Profesyonel sosyal medya yönetimi çalışmasında bir sonraki aşama ise içeriklerin tasarımcıya iletilmesidir. Tasarımlar tamamlanınca, içerikler planlamaya alınır ve sosyal medya hesaplarından paylaşım zamanları belirlenir. Dini ve milli anlamda özel günlerde ve firmanın özel önem verdiği günlerde de paylaşımlar yapılabilmektedir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi

Sosyal medya alanında eğitim almak isteyen bireyler için farklı seçenekler mevcuttur. Bunlardan biri şu anlık yalnızca açık öğretim olarak sunulan sosyal medya yöneticiliği ön lisans programıdır. İlgili programı başarıyla bitiren kişiler sosyal medya yöneticisi, sosyal medya uzmanı ve danışmanı ya da marka yöneticisi olarak görev yapabilmektedir.

Sosyal medyaya ilişkin eğitimler bazı kurum veya firmalar tarafından da sunulabilmektedir. Çeşitli sertifika programları ile ilgili alanda yetkinlik kazanılabilmektedir. Eğitimlerinizi hangi şekilde alıyor olursanız olun önemli olan kişinin kendisini geliştirmesi ve işinde deneyim kazanmasıdır. Sosyal medya yönetimi hizmeti sunan işletmeler sosyal medya uzmanları, sosyal medya yöneticileri ve grafik tasarımcılarla birlikte çalışmaktadır.

Kurumsal medya nedir? Medya; görsel, işitsel veya yazılı içeriklerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Kurumsal paylaşımlar, ilgili kurum veya işletmenin ruhunu yansıtan izler taşımaktadır. Kuruma özgü içerikler, tasarım çizgileri, sloganlar ve logolar bahsi geçen öğeler arasındadır.

Kurumsal İletişimde Sosyal Medya Yönetimi

Kurumlar genellikle sosyal medya mecraları aracılığıyla kendisinden haberdar olan kitleye ve daha da önemlisi potansiyel takipçilere hitap etmek istemektedir. Bu sayede marka algısı olumlu etkilenebilecek ve pazarlama faaliyetleri daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Sosyal medya yönetimi yapan firmalar hangileri? Ankara merkezli Fovimarlo, deneyimli ekibiyle sosyal medya, dijital pazarlama, SEO, web tasarım ve yazılım gibi farklı alanlarda hizmetler sunmaktadır. Peki sosyal medya yönetiminde ne yapılır?

Daha önce de sözünü ettiğimiz üzere içerik üretim ve paylaşım stratejileri planlanmakta ve bunlar müşteriye raporlanmaktadır. İlgili faaliyetler sosyal medya ajansı bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Sosyal medya yöneticilerinin bir diğer önemli iş kolu da müşteri ile iyi bir iletişime sahip olmaktır. Müşteri taleplerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi ve içeriklerin buna göre yönlendirilmesi son derece önemlidir.

Kurumsal Sosyal Medya Nasıl Olmalı?

Kurumsal sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kurumsal marka algısını güçlendirmek ve müşterinin ilgi gösterdiği konulara yönelmek gerekmektedir. Aynı zamanda marka imajına zarar verebilecek her türlü faaliyetten de kaçınılmalıdır. “Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır” sorusunun cevabı, aynı zamanda kurumsal medya yönetimi için de geçerlidir.

Kurumsal sosyal medya çalışmaları kapsamında oluşturulan içerikler, metinden görsele kadar tüm ayrıntılarıyla dikkat çekicidir. Bu içerikler aynı zamanda kuruma özgü izler taşımaktadır. Paylaşımlar ilk görüldüğü anda bile hangi kurumun elinden çıktığı belli olabilmektedir. Logoyu bir kenara koyarsak tasarım çizgilerindeki uyum bile ilgili firmaları çağrıştırabilmektedir.

Tüm bu süreç marka algısına olumlu etki etmekte ve markanın satışlarını arttırabilmektedir. Sosyal medya alanındaki paylaşımlar çeşitli kampanyalarla desteklenerek hedef kitle etkileşimi arttırabilmektedir. Ayrıca ücretli reklamlardan yararlanmak da iyi bir tercih olacaktır.