Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google analytics hakkında
blue dot iconWeb Internet
4/8/2023

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web siteleri için kullanıcı davranışlarını, oturumları, e-ticaret işlemlerini ve ölçümleri takip eden ve raporlaştıran popüler bir analiz platformudur. Bu analiz platformu tamamen ücretsizdir.

Google Analiytics, web sitenizin trafiğiyle ilgili tüm detayları sağlamaktadır. Bu platformu kullanarak sitenize gelen trafiğin tüm kaynaklarını kolayca görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Analytics sayesinde web sitenizdeki ziyaretçilerin etkinliklerini anlayabilirsiniz. Bu sayede bu etkinliklere yönelik olarak özel hedefler oluşturabilirsiniz.

Bu ve benzeri verileri detaylı biçimde sunan Google Analytics, aynı zamanda tüm verileri basitleştirerek, anlamanızı da kolaylaştırmaktadır.

Neden Google Analytics Kullanmalısınız?

Google Analytics, web sitenizde birçok farklı soruya yanıt vermektedir. Bu platform sayesinde, web sitenizi aylık olarak kaç ziyaretinin geldiğini, an itibariyle kaç ziyaretçi olduğunu, ziyaretçilerin hangi kanallardan giriş yaptığını, hangi içeriklerin daha fazla dikkat çektiğini öğrenebilirsiniz.

Bunların yanı sıra ziyaretçileriniz ortalama olarak kaç sayfada gezindiğini, coğrafi olarak nerelerde bulunduklarını, mobil mi, masaüstü mü yoksa tabletten mi giriş yaptığını, kullanıcıların müşteriye dönüşüp dönüşmediğini, hangi pazarlama faaliyetlerinin daha fazla potansiyel müşteri getirdiğini ve pazarlama kampanyalarınızın verimini de öğrenebilirsiniz.

Kısaca ifade etmek gerekirse, Google Analytics sayesinde web sitenize gelen ziyaretçilerle ilgili çok detaylı raporlara sahip olabilirsiniz. Ücretsiz olması da bir başka artısıdır. Çok kısa bir kodla entegre edebileceğiniz bu platform aynı zamanda oldukça basit bir kullanıma sahiptir.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics, eklediğiniz özel bir izleme kodu sayesinde web sitenizdeki tüm aktiviteleri takip eder. Kullanıcılar web sitenize eriştiğinde, tarayıcılarındaki buna benzeyen bir JavaScript kodu parçası çalışmaktadır.

Google Analytics tarafından toplanan bilgiler dört farklı düzeyde toplanır. Bunlar kullanıcı derecesi, süreklilik düzeyi, sayfayı görüntüleme düzeyi ve etkinlik ölçeğidir. Ziyaretçi web sitenize giriş yaptığında, kod verileri günlüğe kaydeder ve bilgisayarında kullanıcı kimliğini oluşturmak için veriler sağlayan çerezleri ayarlanır. Web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi davranışlarda bulunduklarını öğrenmek, bunları değerlendirme ve pazarlama çalışmalarını ölçmek adına Google Analytics bulunmaz bir araçtır. Bu veriler zaman içinde nicelik olarak takip edilebileceği gibi nicelik olarak da takip edilebilir.

Google Analytics ile birçok farklı eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Trafiğinizdeki düşüş, trafik kaynağı tespiti, sayfa yükleme hızı bu eylemlerden yalnızca bazılarıdır.

Google Analytics ile Neleri Öğrenebilirsiniz?

Google Analytics ile birçok farklı veriyi takip edebilir ve buna uygun stratejiler geliştirebilirsiniz. Web sitenize daha az ziyaretçi geliyorsa, Google Analytics size bu rakamları anlık olarak verecektir. Bu sayede trafik kaynaklarınızın güncel olup olmadığını denetleyebilir, hangi içeriklerin daha çok ilgi çektiğini anlayabilirsiniz. Bunu yanı sıra trafiğinizin kaynağını da öğrenebilirsiniz. Bu sayede hangi araçları kullanarak web sitenize daha çok insan geldiğini anlayabilir, farklı kaynaklara farklı stratejiler belirleyebilirsiniz.

Google Analytics bunların yanı sıra en popüler sayfalarınızı da gösterir. İçerik stratejinizi belirleme noktasında bu veriler önemli birer ipucu olacaktır. Aynı zamanda hedef kitleniz hakkında daha spesifik bilgiler elde edebilir ve ziyaretçilerinizin sorgularını anlayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizi her geçen gün daha fazla geliştirebilirsiniz. Yine müşterilerinizin geri dönüp dönmediklerini, kaç kişinin geri döndüğünü, kaçının ilk defa geldiğini ve hangi linklere tıkladığını görebilirsiniz. Bu sayede özellikle müşteri sadakati yaratmak konusunda önemli adımlar atabilirsiniz.

Google Analytics Raporları Nelerdir?

Google Analytics sayesinde temel olarak 5 farklı raporu görebilirsiniz. Bu raporları özelleştirebilir ve kıyaslamalar yapabilirsiniz. Bunlar temel olarak gerçek zamanlı raporlar, kitle raporları, edinme raporları, davranış raporları ve dönüşüm raporlarıdır.

  • Gerçek Zamanlı Raporlar

Bu raporlar web sitenizdeki aktif olan kullanıcıların anlık analizlerini içerir. Sitenizde o an için kaç ziyaretçi olduğunu, bu ziyaretçilerin hangi lokasyondan giriş yaptıklarını, hangi sayfaları gezindiklerini ve hangi kaynaktan geldiklerini görebilirsiniz.

  • Kitle Raporları

Kitle raporları, kullanıcıları daha iyi tanımanız için oluşturulmaktadır. Bu raporları özelleştirebilir ve verilerinizi gruplara ayırabilirsiniz. Kullanıcıların yaşı, konumu, dili ve cinsiyeti gibi bilgiler bu raporlarda yer alır.

  • Edinme Raporları

Edinme raporları sayesinde web sitenize gelen kullanıcıların hangi kaynağı kullandığını görebilirsiniz. Bu kaynaklar arasında arama motoru, e-posta, arama motorundaki reklam, backlinkler ve sosyal medya yer almaktadır. Bu raporlar sayesinde elde edeceğiniz verilerle farklı mecralardaki kampanyalarınızda ne kadar başarılı olduğunuzu da ölçebilirsiniz. Sitenizi daha önce ziyaret eden ve ilk defa gelen kullanıcıları da bu raporlarda görebilirsiniz.

  • Davranış Akışı Raporları

Google Analytics sayesinde davranış akışlarını da inceleyebilirsiniz. Bu raporlar sayesinde web sitenize gelen kullanıcıların ne kadar zaman geçirdiklerini ve web sitenizi nasıl kullandıklarını öğrenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, kullanıcıların web sitenizde en çok hangi içeriklere ve sayfalara ilgi gösterdiklerini, kaç saniyede siteden çıktığını ve form gibi etkinliklerle etkileşimlerini görebilirsiniz. Davranış akışı raporları sayesinde web sitenizi daha fazla geliştirebilir, etkileşim sağlamayan sayfaları iyileştirebilirsiniz.

  • Dönüşüm Raporları

Google Analytics sayesinde erişebileceğiniz dönüşüm raporları size üç farklı rapor sunmaktadır. Bunlar en iyi dönüşüm yolları, yol uzunlukları ve gecikme süreleridir. Web sitenizdeki dönüşüm hedefleriyle ilgili başarı oranlarınızı bu analiz süreçleriyle değerlendirebilirsiniz. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu raporlar son derece önemlidir. Bu sitelerde ürünler, ödemeler ve alışverişler dönüşüm raporlarına yansımaktadır. Aynı zamanda reklamlarla ilgili dönüşüm süreleri de bu raporlarda değerlendirilebilmektedir. Bir kampanyanın başlamasından dönüşüm sağlanmasına kadar olan zaman gecikme süresi raporlarında gösterilmektedir. Bazı özel dönüşüm segmentleri oluşturabilir ve işletmenize bağlı olarak dönüşüm raporları hazırlayabilirsiniz.

Google Analytics oldukça basit bir araç olsa da, deneyimli uzmanların ellerinde çok daha etkili ve verimli bir hale gelmektedir. Fovimarlo olarak trafiğinizi artırmak konusunda birçok farklı çalışma yürütüyoruz. Bizimle iletişime geçerek bu çalışmaları öğrenebilir, çalışmaların verimlerini Google Analytics aracılığıyla siz de takip edebilirsiniz.

Fovimarlo olarak her zaman dijital ihtiyaçlarınız için çalışmaya hazırız. Dilediğiniz zaman bizimle doğrudan iletişime geçebilirisiniz.