Drone çekimi için 5 teknik bilgi

drone cekimi teknik bilgiler.
blue dot iconFotoğraf ve Video
2/22/2023

Drone ile Çekim Yapmak

Herhangi bir yerin havadan görüntüsünün, görüş alanımızdaki görüntüden çok daha fazla ilgimizi çektiğine dikkat ettiniz mi? Örneğin; gideceğiniz tatil yerini internet üzerinden arattığınızda gayriihtiyari Google Görseller kısmına baktığınızı ve uzaktan -mümkünse havadan- görüntüleriyle heyecanlandığınız anları düşünün. Ya da gideceğiniz bir eğlence mekânının, alandan daha uzak bir görüntüsünde kendinizi hayal ettiğiniz anları hatırlayın.

İnsan psikolojisi kategorileştirmeye, bütünleştirmeye daha yatkındır. Bu sebeple parçadan çok bütünü görmek önemlidir. “Bunun dron ile ne alakası var?” diyebilirsiniz. Hikâye anlatıcılığında bir anlatım türü olan tanrısal bakış açısı bize göre fotoğraf ve video için de geçerli. Görüş alanı ile çekilen klasik bir fotoğraf ve videodan ziyade tanrısal bakış açısıyla çekilmiş bir görsel çok daha fazla etkileyiciliğe sahip. İşte tam da bu yüzdendir; gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren dronun gün geçtikçe daha çok ilgiye mazhar olması.

Dron çekimine yönelik ilginin artması bir yana, dronun komplike görünüşü kullanımına ilişkin bir önyargı yaratması çok olası. Ancak biraz yakından inceleyip fikir sahibi olduğunuzda o kadar da karmaşık olmadığını anlayacaksınız. Bizler de bu yazıda dron çekimi hakkında fikir sağlamanıza yardımcı olacağız.

Drone Çekiminin Avantajları Nelerdir?

Dron çekiminin birçok farklı avantajı bulunur. Bunların başında ise farklı manevraların rahatlıkla uygulanabilmesidir. Dronlar 360 derece dönebilmektedir. Bu sayede çok daha kaliteli çekimler edilebilir. Gimble özelliği bulunan dronlar sayesinde, çok daha farklı ve tarz çekimler yapılabilmektedir.

Dron sayesinde zor açılara ve alanlara erişim mümkündür. Bu görsel çekimler, görsel bir pazarlamayla çok daha etkili bir hale gelebilir. Bir alanın dron ile çekimi sayesinde yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir, yüksek hassasiyet edebilir daha fazla verim sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra dron ile yapılan çekimler görsellerinize farklı renkler katacaktır. Video ve fotoğrafları drone ile çekmek, yeni bir görüş açısını da beraberinde getirecektir. Günümüzde birçok çekim yüksek performanslı kamerayla yapılmaktadır. Üst düzey dronelar, çok kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasına olanak tanır. Kurumsal videoların drone ile çekilmesi, hedef kitle üzerinde çok daha fazla etkili olacaktır. Drone çekimine başlamadan önce ve drone çekimi sırasında bazı püf noktaları bilmeniz, fotoğraf makinesi ve normal kameralarla yapamayacağınız birçok avantaj sağlayacaktır.

Drone Çekimine Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Öncelikle dron çekimini ne için yapacağınızın kararını vermek oldukça önemlidir. Çekimini yapacağınız projenin içeriğine göre kullanacağınız yöntemler, yardımcı araçlar ve dron markaları da değişiklik gösterecektir. Özellikle yeni bir dron kullanıcısı iseniz ilk başta hafif ve kullanımı kolay dronlar tercih etmek size kolaylık sağlayacaktır.

Bununla birlikte teknik konulara girmeden evvel dron ile ilgili genel geçer kurallara değinmenin son derece gerekli olduğu düşüncesinden hareketle şu önerileri sıralayabiliriz:

  • Drone çekimine başlamadan önce kullanacağınız drone un özelliklerini mutlaka kullanım klavuzundan incelemeniz gerekiyor.

  • Drone çekimi yapacağınız günün hava durumuna bakmalısınız, yağmurlu hava kameranıza zarar verebilir aynı zamanda çok güneşli günler ters ışık yaratarak görüntüyü kalitesizleştireceğinden, güneşin alçaldığı saatler çekim için ideal olabilir.

  • Çekim yapılacak yeri önceden gidip görmeniz ve alanı tanımanız da oldukça önemli. Bundan da önemlisi İHA’nın uçuşa yasak bölgelerinin listesini kontrol etmenizdir.

  • Çekime başlamadan önce mutlaka güvenli bir alanda dronunuzu test etmek, sonradan yaşanacak dikkatsizliklerin ve hasarların önüne geçecektir.

  • Elinizi ilk başta korkak alıştırmanızda bir sakınca yok diyebiliriz. Parmaklarınızın dron kumandasına alışmasına izin vermelisiniz. Bir diğer önemli konu ise drone pillerinin diğer fotoğraf makinelerine kıyasla çok daha hızlı pilinin bittiğidir. Bu sebeple çekimden önce pilinizin dolu olduğuna emin olun. Çekiminiz uzun süreli ise mutlaka yanınızda yedek pil bulundurmanızda yarar var.

Drone Fotoğrafçılığının Teknik Özellikleri

Drone çekimi ve fotoğrafçılığının kendine özgü teknikleri vardır. Bu teknikleri öğrenmek en iyi çekimleri yapabilmek için yeterli değilse de çok önemli bir parçasıdır! Sarsılan görüntüler, ani hareketlerin olduğu görüntüler elde etmemek için bu teknikleri iyi bilmelisiniz.

  • Genellikle drone çekimini geniş açıyla yapmanız önerilir. Yakın çekimde pervanelerin sarsıntısı kameranın titremesine sebep olduğu için görüntüyü bulanıklaştırır. Bu durum da kaliteli çekim yapmanıza engel olur.

  • Özellikle drone kullanımına yeni başlamışsanız akıllı modda kamerayı kullanmak hem ilk etapta acemiliğinizi üstünüzden atmanıza yardımcı olur hem de başka çekimleriniz için yol gösterici olur.

  • Filtre kullanmak, kontrast, ışık ve parlaklık gibi ayarları size uygun bir şekilde belirlemeniz açısından oldukça önemlidir. Filtre kullanmak, diyafram ve örtücü hızı gibi konularda kontrol sağlamanıza yardımcı olur.

  • Tıpkı SLR ve DSLR makinelerde çekilen fotoğrafları dijital mecraya aktarırken düzenlenmesi gibi dronda çekilen fotoğrafların da düzenlenmesi gerekir. Fotoğrafların ışık, kontrast gibi ayarlarıyla oynarken estetik açıdan en doğru seviyeye getirmek son derece önemlidir. Bunun için hâlihazırda programı bilenler için Photoshop’u, bilmeyenler için ise görece Photoshoptan daha basit bir program olan Lightroom’u kullanmak yeterli olacaktır.

  • Ancak fotoğraf düzenlemek için çekimleri RAW’da yapmış olmak daha avantajlıdır. RAW fotoğrafın işlenmiş hâli iken JPEG işlenmiş hâlidir. Bunun için DJI dronlarında “Ayarlar”a giderek ‘Kamera Simgesi’ne sonra da ‘Görüntü Formatı’na ve ‘RAW’a basabilirsiniz. (Kaynak Turkcell Pasaj- Drone ile fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Drone ile fotoğraf çekmek )

Drone Çekimi ve Fotoğrafçılığı, dijital fotoğrafçılık kadar kolay olmasa da eliniz ve zihniniz alıştığında son derece keyifli bir iştir. Öte yandan hem yüksekten hem alçaktan çekeceğiniz muhteşem videoların izleyicide yarattığı gerçeklik duygusunu düşününce, drone çekimi son derece cazip hâle geliyor. Biraz pratik ve zamanla drone kullanımında ilerlemeniz hiç de zor değil!