Dijital Pazarlama Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama nedir?
blue dot iconDijital Pazarlama
9/29/2022

Dijital pazarlama kavramı, özellikle işletmeler açısından her geçen gün daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bunun temel sebebi, tüketim alışkanlıkların ciddi oranlarda değişmesidir. Tüketiciler günümüzde bir markanın değerini anlamak ve alışveriş yapmak için dijital platformları daha fazla tercih etmektedir.

Tüketici alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte büyük markaların yanı sıra küçük işletmeler dahi dijital pazarlama alanına girmekte ve e-ticaret yöntemine başvurmaktadır. Peki, dijital pazarlama nedir ve nasıl yapılır? Bu soruların tüm yanıtlarını yazımızda bulabilir, sizde dijital dünyada markanızı daha fazla ön plana çıkarabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi dünyada tüketicilerle tanıtmayı ve dönüşüm oranlarını artırmayı hedefleyen pazarlama türüdür. Bu kavramı birkaç cümleyle anlatmak oldukça zordur.

Teknolojinin gelişmesi ve internetin insanların hayatına daha fazla girmesiyle birlikte, tüketici alışkanlıkları da kökten değişmiştir. Bu ortamda sosyal medya, arama motoru optimizasyonu, mobil uygulamalar, arama motoru pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi kavramlar da ortaya çıkmıştır.

Kısaca özetlemek gerekirse; ürün ve hizmetlerinizi dijital dünyada hedef kitleye ulaştırmanızı sağlayan tüm çalışmalar dijital pazarlamanın kapsamındadır.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama oldukça çetrefilli ve dolambaçlı bir süreci ifade eder. Bu sebeple dijital pazarlama uzmanı kişilerce, profesyonel bir çalışmanın yapılması ve uygun stratejilerin geliştirilmesi gerekir.

Pazarlama stratejisi, hedef kitlenize ulaşmanız ve markanızı geniş kitlelere tanıtmak amacıyla yapılan geniş kapsamlı bir plandır. Analiz araçları yardımıyla hedef kitleniz belirlenerek bu kitleye yönelik olarak çalışmalar planlanır. Bu anlamda sektör ve rakip analizi de pazarlama stratejisinin önemli konularından biridir.

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 95’i arama motoru olarak Gooogle’ı kullanmaktadır. Bu sebeple Google dijital pazarlama çalışmaları markalar açısından ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hedef kitlenize ulaşmak adına mobil uygulamalara, sosyal medya platformlarına ve e-posta pazarlamasına da başvurulabilmektedir. Sektörünüz, markanız ve kitleniz analiz edilerek hangi kanalların kullanılacağına karar verilmektedir.

Dijital pazarlama reklam ajansı ile çalışmak bu konuda verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. Bu çalışmalar basit anlamda sosyal medya kullanımı değildir. Dijital pazarlama araçları kullanılarak, hedef kitleye ulaşmanın en iyi yolları bulunmaktadır.

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Dijital pazarlamanın onlarca farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden hangilerinin kullanılacağı ya da hangilerine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği oldukça önemli bir konudur. Bu konuda belirli araçlardan yardım alınarak analizlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Dijital pazarlama ajansı ile çalışarak bu faaliyetlerin tecrübeli uzmanlarda yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu faaliyetlerden hangilerinin kullanılacağı hedef kitlenize ulaşmak konusunda kritik önemdedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Dijital dünyada en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri de arama motoru optimizasyonudur. Bu çalışmalar web sitenizi, arama motorunda daha üst sıralarda çıkararak, satış rakamlarını artırmayı hedefler.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Arama motoru pazarlaması ise arama motorlarında reklam vermenizi sağlayan yöntemdir. SEM sayesinde çok daha hızlı ve etkili bir şekilde hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür. Ancak bu çalışmanın başarısı büyük oranda reklam bütçenize bağlıdır.

E-Posta Pazarlaması

Spesifik olarak hedef kitlenize doğrudan ulaşmanızın en başarılı yöntemlerinden biri e-mail pazarlamasıdır. Bu çalışmayla müşterilerinize doğrudan bilgi verebilir, teklif sunabilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, dijital dünyada en çok kullanılan yöntemlerden biri halini almıştır. Düşük bir maliyetle, geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayan bu çalışmanın profesyonel bir şekilde yürütülmesi son derece önemlidir. Bu çalışmalarda hangi sosyal medya platformlarına ağırlık verilmesi gerektiği belirlenerek, hedef kitlenin dikkatini çekecek paylaşımlar planlı bir şekilde yapılmalıdır.

Affiliate marketing ve influencer marketing gibi birçok farklı çalışma sosyal medya pazarlaması stratejisi içerisinde değerlendirilebilir.

Siz de bir dijital pazarlama firmasıyla çalışarak tüm bu çalışmaları profesyonel bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir, satış rakamlarınızı artırabilir ve sektörünüzün öncü markaları arasına girebilirsiniz.