Arama Motoru Optimizasyonu Stratejileri Web Sitenizi Öne Çıkarmak İçin İpuçları

SEO Stratejileri
blue dot iconSEO
3/1/2023

Giriş

Günümüzde, online varlığı olan herkes bir web sitesine sahip olmak istiyor. Ancak, web sitenizi oluşturmak ve yayınlamak sadece başlangıçtır. Web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve daha fazla trafik elde etmek, arama motoru optimizasyonu stratejilerine odaklanmanız gereken bir süreçtir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha yüksek bir sıralama elde etmek için kullanılan bir dizi teknik ve stratejilerdir. Bu yazıda, web sitenizin SEO'sunu artırmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarına odaklanacağız.

##SEO Neden Önemli?

Google SEO çalışmalarında temel hedef, web sayfanızın kullanımını kullanıcılar için daha basit ve anlaşılır hale getirmektedir. Web sayfanızı oluştururken, ne hakkında olduğunu ve hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Bu sayede sayfanızın hangi anahtar kelimeler ve anahtar kelime gruplarıyla ilgili olduğunu ifade edebilirsiniz. Daha sonra arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar almak için çaba göstermelisiniz.

Arama motoru optimizasyonu yaparken, web sayfanızın arama motorları botlarınca daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve kullanıcını deneyimini artırmak için çalışmalar yürütmelisiniz.

On Page SEO Çalışmaları

On page ya da sayfa içi SEO çalışması, arama motoru optimizasyonun en etkili bölümüdür. Bu çalışmalar; açıklamaları, URL seçimlerini, sayfa başlıklarını içerir. Bu adımlarda yapılan doğru müdahaleler, web sayfanızın trafiğini ciddi ölçülerde artıracaktır. Bu sebeple SEO çalışması yaparken öncelikle site içi çalışmalarınızı tamamlamalısınız.

Sayfa Açıklamaları ve Başlıklarını İhmal Etmeyin

Bir arama motoru boyu web sitenize geldiğinde ilk olarak sayfa başlığınıza ve açıklamanıza bakar. Başlığın ve açıklamaların başta Google olmak üzere arama motorlarının beklentilerine uygun şekilde optimize edilmesi gerekir. Bu sayede arama motorları, web sayfanızı çok daha iyi anlamlandıracaktır.

Başlık Etiketleri

Bir sayfanın doğru şekilde optimize edilmesinde önemli çalışmalardan biri başlık etiketleridir. H1, H2 ve H3 gibi başlık etiketlerinin doğru sırasıyla kullanılması oldukça önemlidir. H1 etiketleri genellikle sayfa başlığıyla aynıdır. Etiketleri sıralı olarak kullanmak, arama motorları ve kullanıcıların sayfadaki hiyerarşik düzeni daha iyi anlamasını sağlar.

Dâhili Bağlantı Oluşturun

Web sitenizde kullanıcı deneyimini artırmak ve arama motoru botlarının daha fazla sayfanızı kolayca taramasını istiyorsanız dâhili bağlantılar oluşturmalısınız. Dâhili bağlantılar, kullanıcı deneyiminin geliştirilmesini sağladığı gibi arama motoru botunun daha fazla sayfayı dolaşmasını teşvik eder. Arama motoru botlarının sınırsız olmadığını ve bir tarama bütçesi olduğunu unutmamalısınız. Dikkat ederseniz, arama motorunda en üst sıralarda yer alan siteler genellikle dâhili bağlantı açısından en iyi çalışmalara sahiptir. Birbiriyle ilişkili bağlantılar oluşturmak aynı zamanda hemen çıkma oranlarını da azaltabilir. Dâhili bağlantılar, SEO çalışmalarının önemli adımlarından biridir.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO stratejinizin temel bir parçasıdır. İyi bir anahtar kelime araştırması, web sitenizi SERP'de üst sıralara taşımak için bir strateji belirlemenizde size yardımcı olabilir. Anahtar kelime araştırması yaparken, hedef kitleniz için önemli olan anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bu anahtar kelimeler, web sitenizdeki içeriği optimize etmeniz için kullanılacaklardır. Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelime hacmi, rekabet ve anahtar kelimeye yönelik organik trafik gibi faktörleri dikkate almalısınız.

İçerik Oluşturma

SEO stratejinizin bir diğer önemli parçası, kaliteli içerik oluşturmaktır. İyi bir içerik, arama motorları tarafından değerli olarak görülür ve web sitenizin SERP'de yükselmesine yardımcı olur. İçerik oluştururken, hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve sorunlarını çözecek içerikler oluşturmalısınız. Ayrıca, anahtar kelime araştırması yaparken belirlediğiniz anahtar kelimeleri içeriklerinize dâhil etmelisiniz. Ancak, anahtar kelimeleri kullanmak, içeriğin kalitesini düşürmemelidir. İçeriğinizin okuyucu dostu ve bilgilendirici olduğundan emin olun.

##Sayfa Yükleme Hızı

Bir SEO çalışmasında en önemli konulardan biri de sayfanızın yüklenme hızıdır. Bu hız ne kadar yavaşsa, kullanıcının deneyimi de o kadar kötü olacaktır. Bu da arama motoruna negatif bir sinyal verilmesi anlamına gelir. İnternette alışveriş yapan tüketiciler, bir web sayfasına girdikleri zaman o sayfanın 2 saniye kadar bir sürede açılmasını beklemektedir. Araştırmalara göre bir sayfanın 3 saniyeden daha geç açılması, ziyaretçilerin neredeyse yarının sayfayı terk etmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yükleme hızı yavaş olan sitelere geri dönüş oldukça kısıtlıdır. Sayfa hızınızı artırmak her zaman kolay değildir. Fakat Page Speed Insigt gibi araçlarla, sayfanızın hızını test edebilirsiniz. Sayfa hızı konusunda genel hedefiniz rakiplerinizin üstüne çıkmak olmalıdır. Fakat rakipleriniz çok yavaş hızlara sahip olsa dahi 100 üzerinden 85’ten fazla skor elde etmeyi amaçlamalısınız. Sayfada yaşanan yavaşlıkların birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu nedenle kaliteli bir SEO ajansından hizmet alarak sayfa yavaşlığınızın sebeplerini öğrenebilir, çözüm konusunda adımlar atabilirsiniz.

##Bağlantı Oluşturma

Bağlantı kurma, bir diğer SEO stratejisidir. Bağlantı kurma, web sitenize gelen kaliteli bağlantılarla otoritesini artırmaya yardımcı olur. Bu bağlantılar, web sitenizin SERP'de daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Ancak, bağlantı kurma sürecinde dikkatli olmanız gerekir. Kaliteli bağlantılar elde etmek için spam bağlantılardan kaçınmalısınız. Ayrıca, web sitenize bağlantı kurduğunuz sitelerin kalitesi de önemlidir. İyi bir bağlantı profilinin oluşturulması, web sitenizin SEO'sunu artırmaya yardımcı olacaktır.

##Sonuç

Web sitenizin SEO'sunu artırmak, web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve daha fazla trafik elde etmek için önemlidir. Anahtar kelime araştırması yapmak, hızını artırmak, sayfa için optimizasyonlarını sağlamak, kaliteli içerikler oluşturmak ve bağlantı kurmak, web sitenizin SEO'sunu artırmak için kullanabileceğiniz bazı etkili stratejilerdir. Bu stratejileri uygularken, sürekli olarak web sitenizi analiz etmeli ve gerekli iyileştirmeleri yapmalısınız. Bu sayede, web sitenizi arama motorlarına uygun hale getirebilir, trafiğinizi artırabilir sonuç olarak kar oranlarınızı hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çıkabilirsiniz.